چطور می توان یک شرکت ثبت کرد؟

چطور می توان یک شرکت ثبت کرد؟
چطور می توان یک شرکت ثبت کرد؟

چطور می توان یک شرکت ثبت کرد؟: ثبت شرکت فرایندی است که طی آن اشخاص حقوقی یا حقیقی قراردادی بین خود امضاء می کنند که در بر گیرنده قواعدی برای تعامل این اشخاص با یکدیگر و همچنین با اشخاص ثالث می باشد. امروزه در دنیای کسب و کار، برندها با ارزش ترین سرمایه معنوی یک سازمان به شمار می روند. از این رو بسیاری از شرکت ها، ثبت شرکت پایدار را به استراتژی کوتاه مدت ترجیح می دهند و بعضی از شرکت ها نیز فرصت های رشد را در تصاحب برند های موجود جستجو می کنند به این ترتیب ایجاد مدیریت برند جزئی تفکیک ناپذیر از استراتژی شرکتی تلقی می شود و می توان گفت که بدون ثبت شرکت از نظر هویتی دچار مشکل اساسی خواهند شد.

چطور می توان یک شرکت ثبت کرد؟

هنگام تشکیل یک شرکت رابطه ای ویژه میان شرکا ایجاد می شود که ناشی از خصوصیت های ویژه قرار داد شرکت است و این قرار داد شرکت شرکا را در ردیف هم قرار می دهد نه در مقابل. همانطور که مثلا در قرارداد صادق است شرکت برای شرکا ایجاد حقی می کند که در شرکت های اشخاص به سهم الشرکه و در شرکت های سرمایه به سهم تعبیر می شود و دارای ماهیت حقوقی ویژه ای است. از طرف دیگر قرار داد شرکت از نوع قرار داد هایی است که برای مدتی ادامه دارد و برای شرکا در مقابل یکدیگر حقوق و تکالیف خاصی بر قرار می کند که نیاز به بررسی دارد.

ثبت شرکت

بعد از اجتماع چند سهامدار یا شریک که دارای هدف مشترکی به جهت رسیدن به اهداف خاصی تشکیل می شود، شرکت گویند. سهامداران یا شرکای هر شرکتی پس از ثبت شرکت، می توانند شخصیت های حقوقی یا حقیقی باشند. هر شرکت یک هدف را دنبال می کند که توسط شرکا یا موسسین آن شرکت مشخص می شود. همچنین بین شرکا و موسسین آن شرکت، یک قرارداد به نام اساسنامه منعقد می شود که دارای مفاد مختلفی می تواند باشد.

قانون تجارت و ثبت شرکت

در قانون تجارت انواع مختلفی از ثبت شرکت تعریف شده که هر یک جزئیات و خصوصیات خود را دارند. همچنین اساسنامه هر نوع از شرکت ها دارای مفاد یکپارچه هستند. بطور کلی اساسنامه شرکت ها مواردی مثل نام شرکت، موضوع، اهدا، مدت زمان، میزان سرمایه ، تهداد سهامداران، نحوه انتقال سهام، مراکز اصلی و شعبه ها و … می باشد. از انواع شرکت ها می توان به شرکت سهامی خاص، شرکت سهامی عام، شرکت با مسئولیت محدود، شرکت تعاونی، شرکت تضامنی، شرکت نسبی و شرکت غیر تجاری نام برد. در ادامه شرایط ثبت شرکت با مسئولیت محدود که از جمله پرطرفدار ترین ثبت شرکت ها می باشد را شرح خواهیم داد.

شرایط ثبت شرکت با مسئولیت محدود

همانطور که پیش تر درباره “چطور می توان یک شرکت ثبت کرد؟” صحبت شد، در مراحل ثبت شرکت با مسئولیت محدود نیز باید از قوانین تجارت آن اطلاع داشت. قانون تجارت ایران مباحث صریحی را در رابطه با تنظیم اسانامه نگفته است، ولی با توجه به ماده 97 قانون تجارت، موسسین شرکت باید شرکت نامه بین تمامی افراد تنظیم و امضا کند. تنظیم اساسنامه برای شرکت با مسئولیت محدود، علاوه بر شرکت نامه ضروری است، به این دلیل که شرکا می تواننده اراده خود را نظر اختیارات فی مابین آن اعلام کنند. طبق قانون ثبت اسناد، اساسنامه و شرکت نامه نیز باید همانند سند رسمی تنظیم شود. همچنین شرکت های تجاری باید موجب شرکت نامه تشکیل شوند. شرکت نامه ر هر شرکت در ماه نخست، توسط نظام نامه وزارت عدلیه اعلان می شود و اساسنامه برای ثبت شرکت مشخص می گردد. نظام نامه فوق، باید در تهران در دایره ثبت شرکت ها و در خارج از تهران در اداره ثبت اسناد مرکز اصلی شرکت به ثبت برسد. طبق ماده نظام نامه، تقاضانامه باید دو نسخه داشته باشد و علاوه بر آن شرکت با مسئولیت محدود باید یک نسخه اساسنامه و یک نسخه شرکت نامه بهمراه اسامی شرکارا برای اداره شرکت تعیین کند و در نهایت نوشته امضا مدیر شرکت حاکی بر پرداخت تمام سرمایه نقدی و غیر نقدی به قیمت های مشخص نیز تقدیم گردد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *