چرا کارت بازرگانی؟

چرا کارت بازرگانی؟
چرا کارت بازرگانی؟

چرا کارت بازرگانی؟ کارت بازرگانی مجوزی است که به دارنده آن چه شخص حقیقی یا حقوقی اجازه داده می شود به امورات تجارت خارجی بپردازد. براساس مقرراتی که در حال حاضر در درست اجرا است، اعتبار کارت بازرگانی از تاریخ صدور یک سال بوده و تمدید کارت بازرگانی نیز با ارائه مدارک لازم برای مدت مذکور انجام می گیرد.

چرا کارت بازرگانی؟

کارت بازرگانی مجوزی است جهت واردات کالا به کشور. مرجع صدور کارت بازرگانی، اتاق بازرگانی می باشد. عضویت در اتاق بازرگانی و امکان ثبت علامت تجاری غیرفارسی از دیگر مزایای داشتن کارت بازرگانی است. مراحل تمدید کارت بازرگانی تاحدود زیادی مثل مراحل اخذ اولیه ی کارت بازرگانی است. به این ترتیب که مدارکی چون حداقل مدرک دیپلم، حداقل۲۳ سال سن، اجاره نامه، مفاصاحساب دارایی، حسن اعتبار بانکی، گواهی عدم سوء پیشینه و کارت پایان خدمت یا معافی مورد نیاز می باشد.

نیازهای کارت بازرگانی

نیازمندی های انساس از ابتدای تاریخ باعث شده تا با دیگران ارتباط برقرار کند و نیازهای خود را نیز رفع کند. بطور کلی این نیاز ها شامل کالاهایی بوده که اشخاص در اختیار نداشتند و برای دسترسی به آن ها باید به اشخاص دیگر مراجعه می کردند. با گذشت زمان این عمل محدوده بیشتری را پیدا کرده و تبدیل به یک فعالیت گسترده تحت عنوان تجارت شناخته شده است.

در اول این داد و ستد ها شاید جنبه شخصی داشته و هر نفر برای رفع نیازهای خود اقدام به تجارت با افراد دیگر می کرده است ولی با گسترش جمعیت و به طبع آن افزایش نیازمندی های افراد فعالیت های تجاری شکل پیچیده تری به خود گرفت و از محدوده مناطق زندگی افراد فراتر رفت و این داد و ستد در نقاط مختلف جهان و بین ملیت های مختلف انجام شد. معمولاً جهت دریافت کارت بازرگانی باید ثبت شرکت توسط شخص انجام شده باشد.

تجارتی که امروزه وجود دارد در دو حالت کلی واردات و صادرات بیان می شود که به این ترتیب چنانچه امکان تولید یک کالا در یک کشور وجود نداشته باشد و یا تولید آن مقرون به صرفه نباشد اقدام به تهیه و تامین آن از کشورهای دیگر می کنند که این عمل را واردات می نمایند و به همین ترتیب چنانچه اقدام به ارسال و فروش کالا به کشورهای دیگری نمایند این عمل را صادرات گویند.

قوانین کارت بازرگانی

شاید برایتان سوال پیش آید که چرا کارت بازرگانی؟ چه نیازی به آن است؟ باتوجه به قوانینی که اتاق بازرگانی مشخص کرده است، هر یک از اشخاصی که قصد انجام عملیات بازرگانی از نوع واردات و صادرات را داشته باشند ملزم به دریافت کارت بازرگانی می باشند. به این ترتیب می توان کارت بازرگانی را به عنوان مدرکی دانست که مطابق با قوانین ایران جهت انجام فعالیت های واردات و صادرات لازم و ضروری است.

مدارک مورردنیاز جهت اخذ کارت بازرگانی

  • دارا بودن حداقل 23 سال سن مدیرعامل
  • حداقل تحصیلات دیپلم مدیرعامل
  • ارائه مدارک ثبتی شخص حقوقی
  • گواهی عدم سوء پیشینه مدیرعامل
  • فرم حسن اعتبار بانکی
  • مدارک هویتی مدیرعامل
  • کد اقتصادی شخص حقوقی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *