ویژگی های ثبت شرکت با مسئولیت محدود

ویژگی های ثبت شرکت با مسئولیت محدود
ویژگی های ثبت شرکت با مسئولیت محدود

ویژگی های ثبت شرکت با مسئولیت محدود: ویژگی های ثبت شرکت با مسئولیت محدود را می توان در دسته ثبت شرکت های تجاری قرار داد. شرکت با مسئولیت محدود یکی از ساده ترین نوع شرکت است که بین چند نفر به جهت انجام کارهای بازرگانی مثل خرید و فروش، فعالیت های خدماتی، ساختمای و … در ابعاد کوچک تری انجام می شود. این نوع شرکت ها به دلیل این که برخلاف شرکت های تضامنی، مسئولیت هر یک از شریک ها در مورد مسائل مادی و تعهدات خود، محدود به آورده های نقدی شان است و در صورت عدم کفایت مجبور به صرف اموال خود در این راه نیستند، شرکت با مسئولیت محدود نامیده می شود.

 

ویژگی های ثبت شرکت با مسئولیت محدود

در ثبت شرکت با مسئولیت محدود، در صورتی که شرکت ورشکسته شود، تنها سرمایه شرکا از بین می رود طلبکاران قادر به وصول باقیمانده طلب خود را از اموال شخصی آن ها ندارند. شرکت های با مسئولیت محدود، هم به شرکت های سرمایه نزدیک می شود و هم به شرکت های اشخاص.

وجه مشترک شرکت با مسئولیت محدود و شرکت های سرمایه

بین ثبت شرکت با مسئولیت محدود و ثبت شرکت های سرمایه، این وجه مشترک این است که مسئولیت تمام شرکا به میزان سرمایه آن ها در شرکت محدود می شود. این محدودیت در شرکت سهامی نیز مطلق تر است. به این دلیل که شرکا در شرکت با مسئولیت محدود حتی می تواند مدیر آن شرکت نیز ورکشسته شود. این در حالی است که مدیر شرکت های سهامی چه خاص و چه عام اینطور نیست و با توجه به قانونی که وجود دارد، در صورت ورشکستی شرکت یا انحلال شرکت، مشخص می شود که دارایی های شرکت برای تادیه دیون کافی نبوده و تخلف مدیر به حساب می آید. در این صورت دادگاه می تواند قسمتی از بدهی را بر عهده مدیران قرار دهد. البته ممکن است در شرکت با مسئولیت محدود بر وظیفه مدیران افزوده شود

وجه مشترک شرکت با مسئولیت محدود و شرکت های اشخاص

برخلاف شرکت های سهامی، در شرکت با مسئولیت محدود، سهم شرکت را نمی توان براحتی منتقل کرد. به این شکل که حق شرکا که عنوان سهم الشرکه را دارند، نمی توانند به شکل اوراقل قابل انتقال باشند. همجنین انتقال سهم شرکا به شخص دیگر باید رضایت اکثریت شرکای دیگر باشد. پس در این صورت شرکا نمی توانند خلاف آن را در اساسنامه شرکت خود پیش بینی کنند.

در شرکت با مسئولیت محدود،قوانین خاصی وجود دارد که اهمیت شخص شرکا را در این نوع از شرکت ها را مشخص کرده است که در مورد شرکت های سهامی عام یا خاص صدق نمی کند. همچنین تمام شرکا باید اساسنامه شرکت را با مسئولیت محدود امضاء کنند که ممکن است شرکا مسئولیت تضامنی پیدا کنند. همانند موردی که نام شرکت متضمن نام یکی از شرکا باشد که در اینصورت شریک مذبور  مسئولیت تضامنی دارد. باتوجه به این که ورود اشخاص جدید به شرکت با مسئولیت محدود منع نشده است، تصمیم در مورد آن طبق قانون موجود، با تصمیم اکثریت انجام می شود. علاوه بر آن، تصمیم در مورد تغییر اساسنامه شرکت نیز باید با تصمیم حداکثر شرکاصورت بگیرد، مگر این که در اساسنامه خلاف آن نوشته شده باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *