مشکلات ثبت شرکت

مشکلات ثبت شرکت
مشکلات ثبت شرکت

مشکلات ثبت شرکت: امروزه شاهد افزایش شرکت های مختلفی هستیم که هر یک از آن ها در زمینه متفاوتی ثبت می شوند و فعالیت خود را نیز آغاز می کنند. این موضوع باعث رشد اقتصاد کشور شده و به همین جهت بدلیل افزایش ایجاد شرکت های مختلف، نیاز به سازمانی جهت ثبت آن ها بنام اداره ثبت شرکت ها بوده است. بدون شک می توان گفت که جهت توسعه کسب و کار و افزایش اعتبار، راهی بهتر از ثبت شرکت برای یک مجموعه وجود نخواهد داشت.

مشکلات ثبت شرکت

همچنین اگرچه شرکت ها پس از ایجاد باید ثبت شوند و این یک موضوع بسیار مثبت در کشور بوده است، اما برای ثبت شرکت های مختلف مشکلات ثبت شرکت نیز وجود دارد. اکثراً می توان گفت که مراحل ثبت شرکت ها در زمینه های مختلف بطور کلی شبیه به یکدیگر هستند. تمام افرادی که در زمینه های مختلف با داشتن تخصص و یا با دارا بودن کسب و کار های جزیی اقدام به راه اندازی و ثبت شرکت کرده اند بدنبال برخی نیاز های جامعه و با هدف دستیابی به رویاها و اهداف کلان خود وارد این عرصه شده و هیچ شکی نیست که تنها راه رسیدن به این آرمان ها همین اقدام می باشد. اشخاص حقوقی اعتبار بیشتری داشته اند و از حمایت های بیشتری در دولت و پشتوانه محکمتری در امور حقوقی و مالی برخوردار بوده اند و این می تواند باعث قوت قلب سایر شرکت ها و نهاد ها برای مراجعه به این افراد و سپردن امورد موردنیازشان به افراد با شخصیت حقوقی باشد. بنابراین از این رو به برخی مشکلات ثبت شرکت ها اشاره خواهیم کرد.

انتخاب شریک در ثبت شرکت

شرکت ها بطور کلی یا بطور سهامی هستند یا شخصی. برای ثبت شرکت های سهامی باید حداقل 3 نفر شریک و برای شرکت های شخصی باید حداقل 2 نفر بعنوان شریک وجود داشه باشند. انتخاب شریک نیز بسیار کار مشکلی بوده است، بخصوص این که اصولا شرکت ها به جهت این که بتوانند بازدهی و سود موردنظر خود را در مدت زیادی در نظر نگیرند، باید از جیب خود بزنند. به همین جهت شریکی که بتواند در سختی های کار یک شرکت در کنار آن بوده و مشکلات را تحمل کند کار بسیار دشواری بوده است.  شریک باید مورد اعتماد بوده و حتی المقدور بتواند در زمینه کاری شرکت در ابتدای راه کمک حال شرکت باشد.

سرمایه شرکت

هر چند برای ثبت شرکت سرمایه زیادی لازم نیست و بطور مثال برای ثبت شرکت سهامی عام که از پر هزینه ترین نوع شرکت ها برای راه اندازی می باشد حداکثر با در نظر گرفتن سرمایه مورد نیاز برای شرکت و همچنین پرداخت هزینه های جانبی و هزینه وکیل و غیره، چیزی در حدود 3 تا 4 میلیون سرمایه مورد نیاز است ولی با این وجود انجام عملیات ها و موضوع شرکت نیازمند پشتوانه محکم و مشخصی بوده است. متاسفانه بسیاری از شرکت ها پس از تاسیس به دلیل نداشتن سرمایه مناسب برای موضوع فعالیت شرکت نمی توانند فعالیت مناسبی را انجام دهند. به همین دلیل داشتن یک سرمایه حداقلی برای ثبت شرکت از ضروریات هر شرکت می باشد. تجربه نشان داده شرکت هایی موفق هستند که سرمایه بهتری داشته باشند.

انتخاب نوع شرکت

از دیگر ابهامات موجود برای افراد علاقمند به ثبت شرکت، تعیین نوع شرکت می باشد. در ایران 7 نوع شرکت در اداره ثبت شرکت ها به ثبت می رسند که هر کدام دارای محاسن و معایبی هستند.

انتخاب نام مناسب برای شرکت

انتخاب نام مناسب برای یک شرکت همیشه مسئله پیچیده ای بوده است. هر چند شرکت ها در بسیاری مواقع می توانند با تصمیم جمعی و تنظیم صورتجلسه مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده نسبت به تغییر نام شرکت اقدام کنند، ولی همواره این کار زمانبر بوده و مشکلات خاص خود را دارد. اما انتخاب نام  دستخوش برخی مسائل کلیدی دیگر نیز می باشد. اولاً نام شرکت باید حداقل 3 سیلابه باشد و این سه سیلاب نباید  از کلمات عام و کلماتی که با فرهنگ و رسوم ایرانی در تضاد است انتخاب شود. همچنین استفاده از اسم ها کلی و بدون معنی در فرهنگ دهخدا و یا نام هایی که از نمادهای ملی و لشکری گرفته شده باشد هم ممنوع می باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *