مزایای کارت بازرگانی

مزایای کارت بازرگانی
مزایای کارت بازرگانی

مزایای کارت بازرگانی: صادرات و واردات هر شخصی اعم از حقیقی و حقوقی برای صادرات و واردات خود نیاز به داشتن کارت بازرگانی دارند که این کارت از طریق اتاق بازرگانی با یکسری شرایط خاص اخذ خواهد شد. کارت بازرگانی به هر دو صورت حقیقی و حقوقی قابل اخذ می باشد به شرط آن که کلیه شرایط برای هر دو شخص(حقیقی و حقوقی) مهیا باشد.  به اینصورت که یک شخص می تواند هم به عنوان مدیرعامل یک شرکت بازرگانی اخذ کند و هم به عنوان یک شخص تاجر نسبت به اخذ کارت بازرگانی اقدام نماید. کلیه افراد می توانند پس از گذراندن مراحل لازم(شرکت در کلاس های آموزش) و تکمیل مدارک در صورت داشتن شرایط لازم اقدام به اخذ کارت بازرگانی نمایند.

مزایای کارت بازرگانی

کارت بازرگانی را می توان به عنوان اجازه نامه ای ارائه داد که به تجار و بازرگانان امکان فعالیت های بازرگانی در سطح بین المللی و برون مرزی را می دهد. مهم ترین اقدام در این راستا دریافت کارت بازرگانی می باشد که برای افراد حقیقی و حقوقی قابل اقدام و دریافت می باشد. افرادی که کارت بازرگانی دریافت می کنند از مزایایی همچون امکان واردات و صادرات انواع کالا هایی که باید از لحاظ قوانین گمرکی مجاز باشد، ثبت سفارشات مختلف و داد و ستد کالا از مناطق آزاد مختلف، بهره برداری از دانش تجار خارجی و امکان ثبت علائم تجاری لاتین برخوردار می شوند.

شرایط اخذ کارت بازرگانی

کارت های بازرگانی با اعتبار یکساله و پنج ساله صادر می شوند که لازم است تا پس از گذشت یک سال از تاریخ صدور آن ها نسبت به تمدید کارت بازرگانی اقدام گردد. یکی از اولین اقداماتی که متقاضیان دریافت کارت بازرگانی باید انجام دهند عملیات ثبت نام در دفاتر تجارتی است که این اقدام هم اکنون از طریق سامانه سازمان ثبت شرکت ها انجام شده و فرم های مربوطه شامل اظهارنامه و گواهی پلمب دفاتر پس از تکمیل با ارائه به کارشناس مربوطه تایید میگردد سپس همراه با سایر مدارک به اتاق بازرگانی تحویل داده می شود.

دیگر شرط اخد کارت بازرگانی داشتن حساب جاری حداقل یک ساله برای شخص متقاضی است که در صورت عدم رعایت این شرط باید از بندهای تکمیل و جایگزین استفاده گردد. البته باید این نکته را در نظر داشت که کارت بازرگانی حقوقی، به نام شرکت صادر میگردد و نام مدیرعامل بر روی کارت درج می شود. لذا ارائه مدارک شناسایی و تحصیلی از مدیر عامل از موارد الزامی برای دریافت کارت بازرگانی حقوقی است.

افرادی که دارای سوء پیشینه کیفری هستند از دریافت کارت بازرگانی محروم خواهند بود. همچنین یکی دیگر از پیش نیازهای دریافت کارت بازرگانی، تشکیل پرونده مالیاتی و اخذ کد اقتصادی است که باید از طریق حوزه مالیاتی مربوطه انجام گردد. مسلماً شخص تاجر یا بازرگان باید محل مناسبی را جهت انجام امور مربوط در اختیار داشته باشد که ارائه مدارک مربوطه به اتاق بازرگانی لازم می باشد.

افراد مشمول قوانین فوق

  • ملوانانی که در سواحل بین کشور ایران و کشورهای دیگر و در شناورها مشغول رفت و آمد هستند.
  • شرکت های تعاونی که در نقاط مرزنشین وجود دارند.
  • پیله وران
  • افرادی که با داشتن کارنامه شغلی از وزارت کار و کشورهای خارجی مشغول کار باشند.
  • در صورتیکه کالاهای صادراتی به منظور فروش نباشند که تشخیص این امر به عهده گمرک می باشد.

در صورت نیاز به ثبت شرکت و همچنین ثبت تغییرات شرکت یا دریافت کارت های بازرگانی، با ما در تماس باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *