مراحل ثبت شرکت سهامی عام

مراحل ثبت شرکت سهامی عام
مراحل ثبت شرکت سهامی عام

مراحل ثبت شرکت سهامی عام: ثبت شرکت سهامی عام نوع بخصوص و منحصر بفرد شرکت های بزرگ است که اجازه فروش سهام به عموم مردم را دارند و مردم می توانند در هنگام اعلام پذیره نویسی به شعب بانک اعلام شده مراجعه و ورقه تعهد سهام را امضاء و وجوه مشخص شده را به حساب شرکت واریز نمایند. در ادامه در رابطه با مراحل ثبت شرکت سهامی عام صحبت خواهیم کرد.

مراحل ثبت شرکت سهامی عام

پس از تهیه اظهارنامه و طرح اساس نامه، همه ی برگه ها به امضای کلیه موسسین می رسد. افتتاح حساب به نام شرکت در شرف تاسیس نزد یکی از بانک ها، از مراحل ضروری ثبت شرکت سهامی عام می باشد. تعهد موسسین حداقل 21 درصد سرمایه شرکت است و آن ها باید حداقل 35 درصد مبلغ تعهد شده را در حساب شرکت، سپرده نمایند. پس از امضای طرح پذیره نویسی توسط موسسین، این برگه همراه با اظهارنامه و طرح اساس نامه به اداره ی ثبت شرکت ها، ارایه می شود.

نکات مراحل ثبت شرکت سهامی عام

  • لازم به ذکر است طرح اظهارنامه، اساسنامه و طرح اعلامیه پذیره نویسی باید منطبق بر مواد 9، 8 و 7 لایحه اصلاحی قانون تجارت تنظیم شود.
  • اداره ی ثبت شرکت ها مبادرت به مطالعه ی طرح اظهارنامه، طرح اساسنامه و طرح اعلامیه پذیره نویسی سهام می کند و سپس اجازه ی انتشار اعلامیه پذیره نویسی سهام را صادر می نماید.
  • اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار مورد نیاز است.

اعلامیه پذیره نویسی

بایستی اعلامیه پذیره نویسی دست کم در دو روزنامه کثیرالانتشار چاپ شود و نیز نزد بانکی که حساب شرکت در آن افتتاح شده است در معرض دید مردم قرار بگیرد. به سهام اولیه، ورقه ی تعهد سهام گفته می شود که مطابق با ماده لایحه ۰۳ ی اصلاحی قانون تجارت تنظیم شده است و طی مدت تعیین شده در اعلامیه پذیره نویسی در بانک مذکور ارایه می گردد. بنابراین علاقه مندان با مراجعه به بانک می توانند حداقل تعداد سهامی را که موسسین در اعلامیه خود ذکر کرده اند و به آن ورقه ی تعهد سهام گفته می درصد از کل سرمایه به حساب بانک واریز شده باشد ۳۵ خریداری نمایند.

در این جریان باید حداقل ، شود و بانک نیز تایید نماید که کلیه ی سهام شرکت تعهد گردیده است .سپس گواهی بانکی مذکور به علاوه کپی شناسنامه و کارت ملی موسسین و خریداران سهام (پذیره نویسان) همراه با صورت جلسه مجمع عمومی موسسین که در آن هیات مدیره و بازرسین انتخاب شده اند و سمت خود را نیز پذیرفته اند و هم چنین اساس نامه تصویب شده به اداره ثبت شرکت ها تحویل و در نهایت شرکت به ثبت خواهد رسید. در صورتی که هر یک از موارد ثبت به مشکل برخورد، باید اقدام به تغییرات ثبت شرکت نمود و موارد را در اساسنامه اصلاح کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *