شرایط ثبت شرکت

شرایط ثبت شرکت
شرایط ثبت شرکت

شرایط ثبت شرکت: به تجمع دو یا چند نفر بعنوان شریک در رسیدن به یک هدف در قالب یک مجموعه، شرکت می گویند. این افراد با گذراندن مراحل ثبت شرکت و ایجاد آن، فعالیت مجموعه خود را بطور رسمی آغاز می کنند. بطور کلی برای داشتن یک فعالیت اجتماعی و اقتصادی، بایدی برای وجود یک شرکت وجود ندارد و افراد حقیقی نیز می توانند بدون ثبت شرکت و همچنین ایجاد یک مجموعه، اهداف خود را دنبال کنند.

شرایط ثبت شرکت

برای داشتن یک شخصیت حقوقی و به منظور دست یابی به اهداف کلان تر و به دنبال آن سود و اعتبار بیشتر و همچنین داشتن استقلال کاری و استفاده از مزایای مختلف، ثبت شرکت یکی از بهترین گزینه های موجود برای افراد متخصص و صاحب دانش و ایده است. شرایط ثبت شرکت در ایران و یا سایر کشور های دیگر باید مطابق با قوانین و مقررات موجود اقدام نمود و بدون انجام تشریفات قانونی نمی توان به شخصیت مورد نظر دست یافت و وجهه فرد نمی تواند حقوقی قانونی باشد. در کشور ما شرکت ها به هفت دسته مختلف تقسیم می شوند که در کل این شرکت ها به سه قسمت شرکت های سرمایه، اشخاص و تعاونی تقسیم می شوند.

ثبت شرکت

به ثبت رساندن شرکت در ایران یک فرآیند اختیاری و با تعامل و قراردادی بین دو تا چند شریک سهامی و یا بصورت سهم الشرکه ای و یا تلفیقی از هر دو می باشد اما در برخی از مواقع ممکن است شرکت بصورت اجباری هم تشکیل شود. شرکت هایی که بصورت اختیاری شکل می گیرند همانگونه که گفته شد، طبق قراردادی فی ما بین دو تا چند نفر به عنوان شریک انجام می شود. این افراد قسمتی از سرمایه خود را بصورت ارادی و با خواست قلبی خود برای انجام موضوعی مورد توافق با سایر شرکا در شرکت در میان گذاشته و در سود و زیان این اجتماع یا شرکت شریک می شوند. این شرکا حتی می توانند با قبول مسئولیت هایی در این شرکت به عنوان فردی کاردان در شرکت فعالیت نمایند.

البته آورده شرکا برای تشکیل شرکت همیشه نمی تواند وجه نقد باشد و گاهاً شرکا با آورده ای غیر نقدی مانند ملک، طلا، ماشین آلات و … سهم خود را در شرکت پرداخت می نمایند و به این صورت در شرکت سهامدار می شوند که باید توسط خود موسسین در شرکت های اشخاص و توسط کارشناس رسمی دادگستری در شرکت های سهامی این آورده تقویم و به سهام یا سهم الشرکه تبدیل شود.

اما شرط اصلی تشکیل شرکت توافق و عقد قراردادی بین شرکا و سهامداران می باشد که این قرار داد باید با استناد به قوانین و مقررات حقوقی و قانونی و به شکل صحیح تنظیم شود .  برای این منظور قانون تنها قراردادهایی را مورد قبول خود قرار خواهد داد که شرایط زیر را داشته باشند:

  • رضایت قلبی طرفین برای ایجاد و تاسیس شرکت
  • سلامت عقل ، اهلیت و صلاحیت شرکا باید اثبات شود
  • شفافیت در موضوع قرار داد
  • موضوع و هدف قرار داد باید کاملا قانونی باشد
  • حداقل تعداد تعیین شده شرکا در قانون
  • تامین سرمایه مورد نیاز شرکت با همکاری سهامداران و شرکا
  • انجام موضوع تجاری شرکت
  • تقسیم سود و زیان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *