شرایط ثبت شرکت دانش بنیان

شرایط ثبت شرکت دانش بنیان
شرایط ثبت شرکت دانش بنیان

شرایط ثبت شرکت دانش بنیان: شرکتها و مؤسسات دانش بنیان، ثبت شرکت دانش بنیان مؤسسه خصوصی یا تعاونی است که با هدف هم‌ افزایی علم و ثروت، توسعه اقتصاد دانش محور، تحقق اهداف علمی و اقتصادی و تجاری سازی نتایج تحقیق و توسعه(شامل طراحی و تولید کالا و خدمات) در حوزه فناوری های برتر و با ارزش افزوده فراوان به ویژه در تولید نرم افزارهای مربوط تشکیل می شود. به طور ساده یعنی ایده ها و دانش فنی که منجر به تولید محصول یا خدمات شود و از نوآوری و گام ابتکاری و پژوهشی برخوردار باشد.

ثبت شرکت دانش بنیان

باتوجه به این که اقتصاد یکی از مهم ترین عوامل موفقیت در کشورهای مختلف به حساب می آید، وجود یک بستر مناسب آموزشی برای تبدیل علم به ثروت در هر کشور یکی از مسائل بسیار مهم آن شرکت می باشد. به همین جهت مراکزی تحت عنوان پارک های علم و فناوری ایجاد شد. از طرف دیگر باتوحه به برنامه های توسعه ای و خصوصی سازی، شرکت های حصوصی در این زمینه تاسیس شدند و فعالیت خودرا که نیازمند پشتوانه های مالی بزرگی است با حمایت دولت و شرکت و اشخاص دیگر شروع می کنند. در ادامه به انواع و شرایط ثبت شرکت دانش بنیان اشاره خواهیم کرد.

شرایط ثبت شرکت دانش بنیان

به همین دلیل کارگروهی تحت عنوان کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت ها و موسسات دانش بنیان و نظارت بر اجرا(که وابسته به نهاد ریاست جمهوری می باشند) تشکیل شده تا شرکت هایی که در زمینه تجاری سازی ایده ها و تبدیل طرح های علمی به محصولات صنعتی و کالاها فعالیت داشته اند را شناسایی کند و مورد حمایت های مختلفی قرار دهند. شرکت هایی که به این طریق انتخاب شده و از حمایت های این نهاد بهره مند می شوند اصطلاحاً شرکت های دانش بنیان نامیده می شوند.

به همین ترتیب شرکت های دانش بنیان با ارتباط بین دو حوزه علم و صنعت باعث تولید علم و درآمد بطور همزمان می شود. استفاده از علوم تئوری افراد که در دانشگاه ها و مراکز علمی فرا می گیرند و عملی کردن آنها به منظور ساخت و تولید کالاهای صنعتی که در نهایت منجر به رشد اقتصاد و توسعه خواهد شد برنامه و هدف اصلی شرکت های دانش بنیان است.

شرکت های تولید کننده کالاها و خدمات دانش بنیان

شرایطی که این شرکت ها بایستی داشته باشند به این شرح است که؛ طی آخرین سال مالی شرکت که در اظهارنامه شرکت درج شده است بایستی حداقل 50 درصد از درآمد آن سال شرکت مربوط به فروش کالاها و خدماتی باشد که مشمول معیارهای کارگروه بوده و از موارد دانش بنیان باشد. شرکت بایستی حداقل 3 نفر نیروی کار تمام وقت داشته باشد. در ادامه به انواع شرکت های دانش بنیان اشاره خواهیم داشت.

شرکت های نوپا

شرکت های نوپا همانگونه که از نامش پیداست شرکت هایی هستند تازه تاسیس شده اند که باید معیارهایی از قبیل موارد زیر را دارا باشند.

  • این نوع شرکت ها باید حداقل محصولات تعریف شده به عنوان دانش بنیان را در حدود نمونه آزمایشگاهی ارائه کنند
  • باید 3 سال از تاریخ تاسیس آن شرکت گذشته باشد
  • حداقل 2 نیروی کار تمام وقت داشته باشد
  • یکی از نیروهای کاری باید در زمینه تولید محصول و کالای دانش بنیان تخصص داشته باشد

شرکتهای صنعتی دارای فعالیت دانش بنیان

به جهت انتقال فناوری های نوین و برتر روز به شرکت های صنعتی بزرگ و هدایت آن ها به شرکت های دانش بنیان، شرکت های صنعتی باید دارای شرایطی باشند:

  • شرکت هایی که لااقل 10 درصد از درآمد آنها در آخرین سال مالی، مربوط به فروش کالاها و خدمات دانش بنیانی باشد که مورد تایید کارگروه ارزیابی، باشد. همچنین حداقل دارای 3 نفر نیروی نسانی تمام وقت باشد.
  • شرکتهایی که لااقل 50 درصد از درآمد آخرین سال مالی آنها که در اظهارنامه مالیاتی شرکت بیان شده است، مربوط به کالاهایی باشد که لزوماً دانش بنیان نباشند اما فروش آنها از طریق تجهیزات یا فرآیندهای مورد تایید کارگروه ارزیابی باشد. در این مورد هم شرکت بایستی دارای حداقل 3 نفر نیروی کار انسانی تمام وقت باشد.

در صورتی که در مراحل ثبت شرکت دانش بنیان نیاز به مشاوره و راهنمایی داشتید، با ما تماس حاصل نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *