رتبه بندی شرکتهای انفورماتیک

معمولا شرکت ها و موسسات انفورماتیکی به شرکت هایی گفته می شود که در اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری به ثبت قانونی رسیده باشند و موضوع فعالیت آنها در مدارک ثبتی در زمینه انفورماتیک باشد.این گونه شرکت ها برای بستن قراردادهای دولتی و احراز صلاحیت نیاز به اخذ رتبه بندی انفورماتیک دارند که از طریق شورای عالی انفورماتیک کشور (معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور) صادر می گردد. در ارزیابی رتبه بندی انفورماتیک ملاک های نیروی انسانی، درآمد و پارامتر رضایت مشتری (به عنوان ضریب کاهنده امتیاز) موثر هستند. رتبه بندی انفورماتیک به صورت ۱ تا ۷ بوده که در آن رتبه ۷ پایین ترین و رتبه ۱ بالاترین درجه را دارد.شرکت های انفورماتیکی به شرکت هایی اطلاق می شود که در اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری به ثبت رسیده باشند و موضوع فعالیت آنها صرفا در زمینه انفورماتیک باشد.

طبق آیین‌نامه شرکت‌هایی به‌عنوان شرکت‌های انفورماتیکی احراز صلاحیت و رتبه‌بندی می‌شوند که اساسنامه‌شان در ارتباط مستقیم با فعالیت‌های انفورماتیکی بوده، دارای مدیر عامل تمام وقت با مدرک تحصیلی حداقل لیسانس در رشته‌های مرتبط و نیز حداقل دو نفر کارشناس تمام وقت باشند.
در روش اجرای آیین‌نامه نیروی انسانی، درآمد و رضایت مشتریان سه عامل اصلی ارزیابی شرکت‌ها هستند و سهم عامل نیروی انسانی 80 درصد و عامل درآمد 20 درصد از امتیاز کل شرکت است.
به شرکت‌های تازه تاسیس که هنوز یک سال مالی از زمان تاسیس و یا فعالیت آن‌ها نگذشته باشد و قادر به ارائه اظهارنامه مالیاتی نباشند، برگه احراز صلاحیت موقت با دوره اعتبار یک سال داده خواهد شد. از دیگر مشخصات این آیین‌نامه آن است که رتبه‌بندی شامل 7 رتبه می‌شود؛ رتبه هفت مربوط به شرکت‌هایی است که تاکنون اظهارنامه مالیاتی نداشتند و به اصطلاح نوپا هستند و رتبه‌های 6 تا 1 مربوط به شرکت‌هایی است که سابقه کار دارند.
شورای عالی انفورماتیکی کشور به منظور تعیین نظام کلی انفورماتیکی کشور و گسترش فناوری های انفورماتیک وبا رعایت قوانین مقرر در آیین نامه مربوطه این شرکتها را احراز صلاحیت ورتبه بندی می نماید.مصوب شرکت‌هایی به‌عنوان شرکت‌های انفورماتیکی احراز صلاحیت و رتبه‌بندی می‌شوند که در اساسنامه‌ آنها مستقیما” به فعالیت‌های انفورماتیکی اشاره شده باشد، و نیز با مدیر عامل تمام وقت با مدرک تحصیلی حداقل لیسانس در رشته‌های مرتبط اداره شود .
رضایت مشتری یکی از موارد حائز اهمیت در رتبه‌بندی و احرازصلاحیت شرکت‌های انفورماتیکی است . دبیرخانه شورا باید شیوه‌های تبدیل رضایت مشتری به ملاک‌های کمی را تعیین کند.

* مدارک لازم برای رتبه بندی شرکت های انفورماتیک : اسکن روزنامه رسمی تاسیس شرکت (در صورتی که نام یا نوع شرکت نسبت به روز تاسیس تغییر کرده باشد لازم است اسکن روزنامه رسمی تغییر نام شرکت یا روزنامه رسمی تغییر نوع شرکت نیز بارگذاری گردد)
فهرست مدارک الکترونیکی مورد نیاز برای بارگذاری:

 • فایل اسکن شده روزنامه رسمی تاسیس شرکت
 • فایل اسکن شده روزنامه رسمی تغییر موضوع فعالیت شرکت (در صورت وجود)
 • فایل اسکن شده روزنامه رسمی تغییر نام شرکت (در صورت وجود)
 • فایل اسکن شده روزنامه رسمی تغییر مدیرعامل شرکت (در صورت وجود)
 • فایل اسکن شده مدرک تحصیلی مدیرعامل
 • فایل اسکن شده مدرک تحصیلی کارشناس اول
 • فایل اسکن شده مدرک تحصیلی کارشناس دوم
 • فایل اسکن شده سه لیست بیمه اخیر و جدید شرکت
 • فایل اسکن شده فیش‌های پرداختی سه لیست بیمه مذکور
 • فایل اسکن شده صفحات 1 و 3 و 7 و 15 اظهارنامه مالیاتی سال قبل
 • فایل اسکن شده برگ قطعی یا تشخیص مالیات سال مالی دو سال قبل
  آنچه که شرکت‌های انفورماتیکی را ملزم به اخذ رتبه بندی شرکتهای انفورماتیک می‌کند، این است که این رتبه‌بندی در احراز صلاحیت شرکت‌ها برای تمامی پروژه‌های کامپیوتری در سراسر کشور الزام‌آور تلقی می‌ گردد. از این روی کلیه شرکت‌ها حتی اگر علاقه‌ای به ارائه اطلاعات مربوط به خود و رتبه بندی شرکتهای انفورماتیک نداشته باشند ناگزیر به اخذ رتبه بندی شرکتهای انفورماتیک از سوی شورای‌عالی انفورماتیک هستند.
  رتبه بندی شرکتهای انفورماتیک در واقع یک طبقه‌بندی کمی و کیفی در عرصه فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور میباشد. در این رتبه‌بندی تخصص‌های شرکت‌های انفورماتیکی مشخص می‌شود که این امر به نوبه خود مجوز حضور شرکت‌ها در مناقصه‌های دولتی صادر میگردد. چرا که بر اساس ضوابط جدید تنها شرکت‌هایی مجاز به انعقاد قرارداد همکاری با سازمان‌های دولتی میباشند که در لیست رتبه‌بندی شورای عالی انفورماتیک قرار گرفته باشند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *