ثبت موسسه غیر تجاری

ثبت موسسه غیر تجاری

ثبت موسسه غیر تجاری: موسسه غیر تجاری موسسه ای است که اشخاص حقوقی در زمینه امور خدماتی مشغول به کار هستند و برخلاف شرکت های دیگر، جنبه تجارتی ندارند. این موسسه های غیر تجاری همانند شرکت های دیگر که نیاز به ثبت شرکت دارند و باید مراحل ثبت شرکت را طی کنند، موسسه های غیرتجاری هم نیاز به ثبت موسسه غیر تجاری نیز خواهند داشت.

ثبت موسسه غیر تجاری

با توجه به تعریفی که از ثبت موسسه غیر تجاری داشتیم، این گونه موسسات که بر اساس خدماتی که قرار هست ارائه دهند، به دو نوع انتفاعی و غیرانتفاعی تقسیم می شوند.

موسسات غیر انتفاعی:

نوعی از موسسه غیر تجاری می باشد که هدف از تشکیل آن، جلب منافع و سود آن مابین اعضای موسسه نباشد. این نوع از موسسه های غیر تجاری معمولاً در زمینه های انجمن های اسلامی و یا علمی، احزاب سیاسی، صندوق های قرض الحسنه، سازمان های مردم نهاد یا NGO و … فعالیت دارند. ثبت موسسه غیر تجاری غیر انتفاعی از اداره کل نیروی انتظای استعلام می شود و پس از وصول پاسخ مثبت از آن ها، ثبت موسسه غیر تجاری در ثبت شرکت ها صورت می گیرد.

موسسات انتفاعی:

نوع دیگر موسسه غیر تجاری می باشد که برخلاف موسسات غیر انتفاعی، هدف از عضویت و تشکیل آن، جلب منافع مادی و تقسیم آن میان اعضای موسسه می باشد. این نوع از موسسه غیر تجاری می تواند فعالیت هایی نظیر آموزش گاه های عملی، فنی و یا کلاس های درسی، مدارس غیر انتفاعی، موسسات خدما رسانی شهری و … را در بر می گیرد. این نوع فعالیت ها حتما باید در یک موسسه غیر تجاری به ثبت برسد و پیش از شروع فعالیت خود مجوز رسمی را از سازمان مربوطه دریافت کنند.

مدارک لازم جهت ثبت موسسه غیر تجاری

جهت ثبت موسسه غیر تجاری باید مدارک لازمه را تهیه کرده و با مراجعه به مراکز ثبت شرکت امور آن را انجام دهید.

  1. تسلیم اظهار نامه در 2 نسحه از اداره ثبت شرکت ها و تکمیل توسط شرکا
  2. تنظیم اساسنامه در 2 نسخه
  3. تنظیم صورت جلسه در 2 نسخه
  4. کپی شناسنامه و کارت ملی موسس و شرکا
  5. در صورتی که موسسه ی غیرتجاری از نوع غیرانتفاعی باشد اخذ تاییدیه ی مهر شده و مکتوب از طرف نیروی انتظامی
  6. اخذ مجوز در رابطه با موضوع موسسه غیر تجاری برای موسسه های غیر انتفاعی
  7. رسید پرداخت حق الثبت

در مؤسسات غیرتجاری انتخاب مدیران توسط مجمع عمومی مؤسس صورت می گیرد و مسئولیت کیفری آنها در قروض تعهدات مؤسسه به میزان سرمایه ی آنها خواهد بود.

در صورت وجود هر گونه مشاوره در مراحل ثبت شرکت یا ثبت موسسه غیر تجاری، می توانید از حضور وکیل پایه یک دادگستری در این مجموعه بهره مند شوید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *