ثبت شرکت تعاونی

ثبت شرکت تعاونی: شرکت های تعاونی شرکت هایی می باشند که توسط اشخاص حقیقی با هدف کمک به بهبود وضعیت اقتصادی و رفاه شرکای شرکت و تامین نیاز های آن ها می باشد. شرکت های تعاونی برای تولید و پخش در جهت اهداف قانون بخش تعاونی شکل می گیرد و اغلب در شرایط اقتصادی نامساعد و تورم که قدرت خرید و امرار معاش مردم ضعیف است برای ارائه امکانات رفاهی شکل می گیرد و افراد قشر ضعیف را تحت پوشش خود قرار می دهد. در شرکت های تعاونی معمولا به طور کامل و یا حداقل نصف سرمایه اصلی به وسیله اعضای آن تهیه و در اختیار شرکت های تعاونی قرار می گیرد. همین طور سازمان هاو ارگانهای دولتی؛ بان ها، وزارت خانه ها، شهرداری، بنیاد مستضعفان، شورای اسلامی شهر ها و یا هر نهاد دیگر وابسته به دولت اقدام به کمک رسانی و تامین سرمایه شرکت های تعاونی می نمایند و این در ممکن است در حالی باشد که آن ها در شرکت های تعاونی عضو نباشند.

 

انواع شرکت های تعاونی برای ثبت شرکت تعاونی

شرکت تعاونی عام :

شرکت تعاونی عام شرکتی است که عضو شدن در آن برای عموم مردم آزاد است و سهام آن به عموم مردم عرضه می شود. معمولا تعداد اعضاء در آن حداقل 500 نفر می باشد و بسته به نوع تعاونی که از طرف وزارت تعاون تایید گردیده معین می شود.

شرکت تعاونی خاص :

شرکت تعاونی خاص شرکتی می باشد که عضویت در آن برای اصناف و مشاغل خاص مانند دانشجویان، کارمندان، کارگران، پزشکان، زنان و … می باشد و با رعایت شرایط خاص معین می گردد. به همین دلیل سهام آن نیز تنها به افراد واجد شرایط داده می شود.

ثبت شرکت تعاونی

لازمه وجود و فعالیت هر شرکتی از جمله شرکت تعاونی، ثبت شرکت تعاونی می باشد. پس از اعلام قبولی برای شکل گیری این نوع شرکت هیات مدیره موظف است که ظرف مدت یک ماه پس از برگزاری اولین جلسه مجمع عمومی، اقدام به ثبت شرکت تعاونی نماید.

ضرورت ثبت شرکت تعاونی

پس از ثبت شرکت تعاونی، شرکت به رسمیت شناخته می شود و برای کسانی و یا اصناف و سازمان هایی که قصد همکاری با شرکت را دارند اطلاع از وضعیت شرکت آسان می گردد. یکی دیگر از مزایای ثبت شرکت تعاونی این است که این امکان را به دولی می دهد که از نحوه ی عملکرد و نوع فعالیت شرکت، وضعیت سرمایه گذاری و وضعیت شرکت های بازرگانی یا تجاری که قادر به بهبود اوضاع اقتصادی در کشور باشند اطلاعات مهم و مؤثری برای تعیین خط مشی اقتصادی خود کسب نماید.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت تعاونی

مجوز فعالیت مربوطه در شرکت تعاونی
ب : لیست اسامی و مشخصات کامل و اطلاعات تماس حداقل 7 نفر اعضا وسهامداران شرکت
ج : کپی کارت ملی و شناسنامه برابر اصل تمامی افراد و همچنین کپی کارت پایان خدمت برای آقایان
د : کپی از آخرین مدرک تحصیلی
خ : امضاء اساسنامه و فرم های مربوط به آن
ظ : تعیین نمودن و معرفی مدیریت عامل شرکت و همچنین عضو علی البدل هیات مدیره و بازرس اصلی و علی البدل
ط : گواهی فیش بانکی به جهت اثبات سرمایه اولیه برای ثبت شرکت تعاونی

مراحل ثبت شرکت تعاونی

تشکیل هیات موسس

برای ثبت شرکت تعاونی نیاز به تاسیس هیاتی با نام هیات موسس می باشد. در مورد تعداد اعضای این هیات باید گفت در قانون و مقررات اشاره ای به ان نشده است اما معمولا نباید از سه نفر کمتر باشد.

تهیه طرح توجیهی

پس از تشکیل هیات موسس باید طرحی با عنوان طرح توجیهی یا پیشنهادی از طرف آنها ارائه شود.

درخواست موافقت تشکیل تعاونی

هیات موسس باید فرم درخواست را که اداره کل یا اداره تعاون تهیه کرده است،تکمیل و طرح پیشنهادی خود را به آن پیوست کند و ضمن معرفی نماینده تام الاختیار خود از اداره تعاون درخواست کند که با تشکیل تعاونی موافقت کند.

فرم درخواست ارائه شده توسط هیات موسس باید از سمت اداره تعاون و یا اداره کل تایید گردد و هیات موسس باید ان را تکمیل و طرح پیشنهادی خود را به ان پیوست نماید. در همین طور در پی آن نماینده تام الاختیار خود را به اداره تعاون معرفی نموده و خواهان موافقت تشکیل تعاونی شود.

اقدامات وزارت تعاون

وزارت تعاون بعد از دریافت درخواست و مدارک از طرف هیات موسس (این درخواست و مدارک باید توسط نماینده تام الاختیار تایید گردد) آن ها را بررسی و در صورت عدم مشکلی آن ها را پذیرفته و موافقت نامه تشکیل را صادر می نماید و در ادامه نمونه اساس نامه و فرم های لازمه برای ثبت شرکت تعاونی را به نماینده هیات موسس ارائه می دهد.

اقدامات هیات موسس پس از دریافت موافقتنامه

هیات موسس پس از دریافت موافقتنامه تشکیل،باید ظرف دو ماه اقدامات لازم را برای تاسیس تعاونی و تشکیل اولین مجمع عمومی عادی به عمل آورد.

پس از دریافت موافقتنامه تشکیل و ثبت شرکت تعاونی، هیات موسس باید در مدت دو ماه اقدامات لازمه برای تشکیل و تاسسی تعاونی و اولین مجمع عمومی عادی را به عمل بیاورد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *