ثبت شرکت بازرگانی

ثبت شرکت بازرگانی
ثبت شرکت بازرگانی

ثبت شرکت بازرگانی بمنظور انجام خرید و فروش، توزیع، صادرات و واردات و این نوع فعالیت ها انحام می شود که به آن ها ثبت شرکت بازرگانی نیز گفته می شود. این شرکت های بازرگانی پس مشخص شدن نوع فعالیت خود می توانند هم بصورت ثبت شرکت سهامی خاص و هم بصورت ثبت شرکت با مسئولیت محدود ثبت شود.

ثبت شرکت بازرگانی

سرمایه گذاری ثبت شرکت بازرگانی

حداقل سرمایه گذاری برای شرکت بازرگانی یک میلیون ریال بوده که این میزان سرمایه تفاوتی در نوع آن بین سهامی خاص و مسئولیت محدود ندارد و تنها فرق آن نحوه تامین سرمایه می باشد. در شرکت سهامی خاص باید 35 درصد در بدو تاسیس سپرده شود و بقیه آن طی مدت مشخص شده تامین شود. اما در شرکت با مسئولیت محدود الزامی در سپرده گذاری اولیه وجود ندارد و با ارائه اقرارنامه و تعهد به تامین آن می توان تا زمان مشخص شده آن را فراهم کرد.

سهامداران ثبت شرکت بازرگانی

اعضای تشکیل دهنده یک شرکت سهامی خاص بازرگانی باید حداقل سه نفر بوده و دو نفر نیز به عنوان بازرس معرفی شوند. برای ثبت شرکت بازرگانی با مسئولیت محدود حداقل دو نفر شریک باید وجود داشته باشند. در قانون تجارت برای اینکه یکی از اعضا چه در شرکت با مسئولیت محدود و چه در شرکت سهامی خاص حتما مدرک تحصیلی مرتبط با امر بازرگانی داشته باشند چیزی ذکر نشده است. هر چند با توجه به تخصصی شدن این حوزه در سال های اخیر بهتر است حداقل یک نفر از اعضاء دارای مدرک مرتبط با حوزه بازرگانی باشد. قانون برای مدیر عامل حداقل مدرک تحصیلی دیپلم را عنوان کرده و فرد تعیین شده برای مدیر عاملی شرکت نباید کمتر از 23 سال داشته باشد .

مراحل ثبت شرکت بازرگانی

پس از اینکه تصمیم خود را برای اینکه ثبت شرکت بازرگانی شما سهامی خاص باشد و یا مسئولیت محدودیت گرفتید باید مراحل ثبت شرکت را دنبال کرده و نسبت به تهیه کپی مدارک شناسایی اعضا و گواهی سو پیشینه هر کدام اقدام نموده و پس از آن اساسنامه، اظهارنامه و صورتجلسه مجمع عمومی به همراه شرکتنامه برای شرکت بازرگانی با مسئولیت محدود باید در سامانه ثبت شرکت ها بارگذاری شوند. سپس مطابق با فرآیند های تعریف شده در سامانه ثبت شرکت ها مراحل بعدی ادامه می یابد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *