تفاوت ثبت شرکت سهامی خاص و عام

تفاوت ثبت شرکت سهامی خاص و عام
تفاوت ثبت شرکت سهامی خاص و عام

تفاوت ثبت شرکت سهامی خاص و عام: در امر ثبت شرکت مسائلی بسیار مختلفی وجود دارد که مهم ترین آن ها نوع شرکت است. شرکت های سهامی همان طور که از نامشان پیداست، شرکت هایی هستند که سرمایه شان را در این شرکت ها بصورت سهام بین شرکا تقسیم می کنند. در این شرکت ها سرمایه تامین شده به قسمت های بسیار کوچمی بنام سهام تقسیم می شود که بین شرکا نقسیم می شود. شرکت های سهامی به دو قسمت خاص و عام تقسیم می شود. مراحل ثبت شرکت این دو شرکت نیز تقریباً همانند یکدیگر بوده و شباهات زیادی دارند.

تفاوت ثبت شرکت سهامی خاص و عام

شرکت های سهامی نقاط مشترک بسیار زیادی با یکدیگر دارند. هر چند از دیدگاه عموم تفاوت این دو نوع شرکت در سهام آن ها بوده ولی تفاوت های کلیدی تری در بین این دو شرکت سهامی وجود دارد. در ثبت شرکت سهامی جزء، همه نوع فعالیت اقتصادی می تواند وجود داشته باشد و فرقی ندارد که آن شرکت سهامی خاص باشد یا سهامی عام. ثبت شرکت سهامی خاص در کشور ما محبوبیت بسیار زیادی در بین علاقه مندان دارد. به این دلیل که شرکت های سهامی خاص تنها با سرمایه محدود به خود موسسین(که بعنوان دارایی شرکت در می آید) فعالیت خواهند کرد و همه سرمایه این شرکت توسط خود موسسین تامین می شود.

نوع فعالیت شرکت های سهامی خاص و عام

این شرکت ها برای انجام انواع فعالیت های اقتصادی بوجود می آیند و در زمینه های بازرگانی، تجاری، علمی، مشاوره ای، پزشکی ، خدماتی و … می توانند فعالیت کنند و هر روز بر موضوعات این نوع شرکت ها افزوده می شود. شرکت های سهامی خاص خیلی بزرگ و پیچیده نیستند و عمدتا با اعتبار یا سرمایه کمی ابتدا به ثبت شرکت می شوند و سپس به دنبال رشد سرمایه و توسعه می باشند. این شرکت های سهامی خاص معمولا پیرامون یک موضوع اصلی و چندین موضوع فرعی وابسته به این موضوع اصلی شکل می گیرند و موسسین آنها به دنبال ارائه خدمات و یا تجارتی در نهایتا یک تا چند موضوع مشخص می باشند.

در تفاوت ثبت شرکت سهامی خاص و عام می توان به این اشاره کرد که شرکت های سهامی عام شرکت هایی معمولا بسیار بزرگ و با دامنه کاری وسیعی هستند. این شرکت ها با پشتوانه سرمایه ای که از طریق فروش و عرضه سهام به مردم به دست می آورند معمولا قدرت زیادی دارند و در ابعاد داخلی بسیار بزرگتر و یا ابعاد بین المللی و بازار های خیلی وسیع حضور به هم می رسانند.

در ثبت شرکت سهامی عام اهداف اقتصادی بزرگی در سر دارند و سرمایه زیادی را هم نیاز دارند و این نیازمند مشارکت عده زیادی از مردم می باشد . وقتی مردم زیادی در یک شرکت سهامدار باشند موضوع و اهداف اقتصادی دولت به خانه های هم کشیده خواهد شد و این باعث می شود که همراهی مردم با توسعه اقتصادی این شرکت ها و نهایتا دولت شکل واقعی تری بگیرد. در حالی که در شرکت های سهامی خاص تنها عده کمی سهامدار بوده و نیاز های اجتماعات کوچکی مرتفع خواهد شد.

شرکت های سهامی عام تنها نوع شرکتی هستند که سهام آنها در بورس عرضه می شود. در واقع توسعه فعالیت های این شرکت ها به سرمایه های روز افزون نیاز دارد که به همین دلیل شرکت های سهامی عام رو به رشد هر چند وقت یکبار با تصویب مجمع عمومی فوق العاده اقدام به افزایش سرمایه خود با جذب سهامدار جدید و یا بالا بردن ارزش سهام سهامدارن قبلی می کنند و بهترین راه برای این شرکت ها حضور در بورس و انجام نقل و انتقال سهام در این سازمان می باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *