انتخاب نام شرکت

انتخاب نام شرکت
انتخاب نام شرکت

انتخاب نام شرکت: در مراحل ثبت شرکت موسسین باید نام شرکت خود را انتخاب کنند. نام شرکت یکی مهم ترین موارد در ثبت شرکت می باشد. لازم است بدانید نام شرکت باید دارای ریشه ی فارسی بوده و در آن نباید از کلمات یا عبارات انگلیسی استفاده شود. در کشور ایران با پشتوانه ی قوی فرهنگی و اسلامی زندگی می کنیم؛ بنابراین نام شرکت نباید با شئونات و قوانین انقلاب اسلامی ایران در تضاد باشد. از به کار بردن نام های تکراری به شدت بپرهیزید. در نام گذاری، از اعداد ریاضی استفاده نشده و در صورت علاقه ذکر آن بصورت حروف بلامانع است.

انتخاب نام شرکت

از شرایط نام یک شرکت داشتن اسم خاص است. فرقی نمی کند بطور مثال ثبت شرکت سهامی خاص باشد یا نوع دیگر. عناوین ایثارگران، شاهد و نظایر آن تحت نظارت بنیاد محترم شهید و امور ایثارگران است؛ لذا استفاده از آن مغایر با قوانین می باشد. به همین ترتیب نمی توان از عنوان های شعرا، دانشمندان و کاشفان معاصر استفاده شود. لازم به ذکر است در نام شرکت نمی توان از حروف اول بعضی از کلمات مانند جی وی سی و …استفاده کرد و همین طور نمی توان از حروف اول چند کلمه به عنوان اسم مخفف بهره گرفت. این قانون شامل استفاده ی ترکیبی از چند حرف نیز می شود.

مواردی که نباید جزئی از نام شرکت باشد

موارد مشخصی وجود دارد که نباید جزء اسامی اضافه شده به عناوین شرکت باشد. از جمله موارد زیر:

ملی- ایران- ملت- کشور- انتظام- نظام- نفت- پتروشیمی- دادگستر- بنیاد- سازمان- مرکز- بهزیست- بانک- بسیج- جهادآسانسور- آژانس- ایثار- ایثارگران- شاهد- شهید- آزاده- جانبازان- تکنو- فامیلی- فیلتر- نیک- باور- میکروبرد- تست- استار- تک- مدرن- پیک- امنیت- کارواش- فانتزی- شهروند- اقتصاد- میهن- جوانان- ایمان- دکوراسیون- هدف- سپاه- تکنیک- دیتا- تک نو- تکنولوژی- اورست- مونتاژ- ونوس- دفتر- ایتال- بیو- کنترل- متریک- مترلژی. فرهنگستان ادب برای برخی کلمات معادل مناسبی انتخاب نموده است. به عنوان مثال برای آپارتمان، معادل فارسی کاشانه؛ معادل تکنیک و تک نو، فن و به جای تکنولوژی از واژه ی فن آوری یا فن آوران استفاده شود. درمانگاه جانشین خوبی برای کلینیک است و همین طور آرایه، به جای دکوراسیون و نیز چرخه به جای سیستم، به کار رود.

قوانین انتخاب نام شرکت

مطابق با قوانین و مقررات در نام شرکت باید از اسم خاص استفاده شود. به علت عدم آگاهی از موضوع اسم خاص، بسیاری از متقاضیان و درخواست کنندگان نام در ثبت شرکت، با مشکل مواجه می شوند. بنابراین در ادامه مختصری به مشخصات یک اسم خاص پرداخته می شود:

اسم کلمه ای است که برای نامیدن هر چیز مثل شخص، حیوان، شی یا مفهومی به کار می رود و حتی می تواند به طور مستقیم نهاد یک جمله باشد. اسم بر دو گونه است: اسم خاص و اسم عام. اسم عام کلمه ای است که در مورد تمام موجودات زنده، اشیا و مفاهیمی که از یک نوع باشند دلالت دارد و بین همه ی آن ها مشترک است(مانند کوچه، دختر، ظلم) و اما اسم خاص، اسمی است که منحصرا برای یک موجود زنده یا یک شی به گل لاله، کار رود. مانند: علی، همدان.

اسامی خاص

اسامی خاص چهار دسته هستند: اسم مخصوص انسان ها که تنها برای آدمیان به تهمینه، کار می رود. مانند: امیر اسامی مخصوص حیوان ها که برای حیوانات استفاده می شود مانند: هدهد، اسب. اسامی مخصوص اماکن مختلف جغرافیایی که گویای یک منطقه ی جغرافیایی است. مانند: افریقا، کویر اسم خاصی که منحصرا به یک چیز تعلق دارد و بیش از یکی نیست. مانند: قرآن، کوه دماوند.

اسامی خاص جمع بسته نمی شوند؛ مگر آن که در جمع بستن آن اسم خاص، منظور این باشد که مثال، مانند و یا گونه ی آن ذکر شود. مانند: شعر فارسی به همت فردوسی ها و حافظ ها در گذشته و نیما ها در معاصر، در جهان بالیده است که منظور، افرادی مانند فردوسی و حافظ و نیما است و به همین علت، این اسامی جمع بسته شده اند و در این جمله به این اسامی، به عنوان اسامی عام دیده می شود. این نوع جمع بستن در ادبیات فارسی متداول است.

تغییر نام شرکت

در ابتدای امر ثبت شرکت، ممکن است انتخاب نام شرکت اهمیت چندانی برای موسسین آن نداشته باشد. اما در حین فعالیت و گذشت زمان ممکن است به فکر تغییر  نام شرکت خود باشند. طبق قوانین تجارت و اداره ثبت شرکت ها، باتوجه به دلیل اخذ شده توسط موسسین جهت تغییر نام شرکت، می توانند جهت ثبت تغییرات شرکت خود نیز اقدام کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *