اعلامیه پذیره نویسی ثبت شرکت

اعلامیه پذیره نویسی ثبت شرکت
اعلامیه پذیره نویسی ثبت شرکت

به مراجعه عموم مردم جهت تامین قسمتی از سرمایه شرکت در شرف تایسی آن را اعلامیه پذیره نویسی ثبت شرکت می گویند. به جهت این که سهام یک شرکت از طرف خریداران تعهد شود، آن ها باید ورقه ای را به نام “ورقه تعهد سهم” که حاکی از پذیرش قبول و تعهد پرداخت بهای سهم می باشد، تکمیل و امضا کنند. به این عمل نیز اعلامیه پذیره نویسی ثبت شرکت می گویند.

اعلامیه پذیره نویسی ثبت شرکت

باتوجه به محدودیتی که در مدت اعلامیه پذیره نویسی مشخص شده است، افراد باید به بانک مراجعه کرده و ورقه تعهد سهم را کامل و امضا کنند و حداقل 35 درصد تعهداتی را که می پذیرند بصورت نقد به بانک پرداخت کنند و رسید آن را دریافت کنند. همچنین می توان گفت که امضای ورقه تعهد سهم به خودی خود مستلزم پذیرش اساسنامه شرکت و تصمیمات مجمع عمومی در مراحل ثبت شرکت می باشد. اقدامات زیر باید توسط موسسین پس از انتشار اعلامیه پذیره نویسی انجام شود.

احراز هویت و اطمینان از پذیره نویسان

احراز هویت پذیره نویسان، اطمینان از تأدیه مبلغ سهام و انتشار آگهی دعوت مجمع عمومی مؤسس: مردم با توجه به آگهی منتشر شده در روزنامه های کثیرالانتشار و همچنین مشاهده اعلامیه و طرح ورقه تعهد که براساس قانون تجارتباید در معرض دید علاقه مندان قرار گیرد، از عرضه سهام شرکت های سهامی عام مطلع شده و به اندازه توانایی خود می توانند سهام شرکت را خریداری و پذیره نویسی کنند(قانون تجارت مهلت پذیره نویسی را مشخص نکرده، بنابراین موسسین می توانند مهلت آن را مشخص کنند). مهلت پذیره نویسی با توجه به وضعیت و برآورد اشتیاق مردم برای خرید سهام و یا تعجیل موسسین برای اجرای طرح خود، می تواند متفاوت باشد. ولی در هر صورت باید مهلت اعلامیه پذیره نویسی ثبت شرکت طوری مشخص شود که مردم بتوانند از آن آگاهی پیدا کرده و فرصت تنظیم و پرداخت آن را داشته باشند. همچنین موسسین می توانند مهلت پذیره نویسی را تمدید کرده و از نظر قانون تجارت منعی برای این کار وجود ندارد. در صورتی که مهلت پذیره نویسی مه قدری محدود شود که مردم از وجود آن مطلع نشوند، شاید برخی به این شکل استدلال کنند که موسسین آن شرکت فقط قصد تامین سرمایه های شرکت را توسط فروش سهام به مردم داشته اند و اگر موسسین سرمایه کافی را داشته باشند، دلیلی ندارد خود را درگیر مسائل سهامی عام کنند. همچنین اگر موسسین قصد تشکیل شرکت سهامی عامی را داشته اند که سهام شرکت با ملت زیاد در اختیار مردم قرار نگیرد، به بهانه این موضوع نمی توانند درخواست بطلان اعلامیه پذیره نویسی را از دادگاه درخواست کنند، زیرا قانون تجارت برای این موضوع سکوت اختیار کرده و سکوت قانون گذار در این خصوص باید جوازی بر صحت اقدامات موسسین دانست. به همین دلیل، شرکت های سهامی عام باید قسمتی از سرمایه خود را از طریق عرضه و فروش سهام به مردم تامین کنند.

انتشار آگهی دعوت مجمع عمومی مؤسس

مؤسسين باید مجمع عمومی مؤسس را با روزنامه های کثیرالانتشاری که قبلاً انتخاب کرده اند و در اعلامیه پذیره نویسی خود به اطلاع عموم مردم رسانده اند، کلیه آگهی ها و اطلاعیه های خود را تا تشکیل مجمع عمومی مؤسس منحصراً در آن منتشر کنند، درج و منتشر سازند. علاوه بر انتشار آگهی دعوت مجمع عمومی مؤسس در روزنامه های کثیرالانتشار، انتشار آگهی دعوت فوق الذکر باید در روزنامه ای که توسط وزارت ارشاد اسلامی(جانشین و قائم مقام قانونى وزارت اطلاعات و جهانگردی) مشخص میشود جهت اطلاع عموم منتشر شود.

حد فاصل بین آگهی دعوت و تشکیل مجمع عمومی مؤسس

فاصله انتشار آگهی دعوت مزبور در روزنامه تا تشکیل مجمع عمومی مؤسس نباید کمتر از 10 روز و بیشتر از 40 روز باشد. آگهی های دعوت و هرگونه اطلاعیه های شرکت تا تشکیل مجمع عمومی عادی سالیانه باید در دو روزنامه کثیرالانتشار که یکی توسط خود مجمع عمومی مؤسس مشخص میشود منتشر گردد. به علاوه آگهی ها و اطلاعیه های مزبور طبق تبصره ماده 17 قانون تجارت باید در یکی از روزنامه های کثیرالانتشار که وزارت ارشاد اسلامی معین میکند منتشر گردد. جهت ثبت تغییرات شرکت خود، با تماس با ما از مشاوره رایگان بهره مند شوید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *