اتاق بازرگانی

اتاق بازرگانی
اتاق بازرگانی

اتاق بازرگانی: قدیمی ترین شغلی که بشر در آن فعالیت داشه است، تجارت بوده. تارج به کسی می گویند که فعالیت های او معاملات تجاری بوده است. تجارت نیز شامل بخش عمده ای از فعالیت هایی می شود که مهم ترین آن صادرات و واردات کالا می باشد. باتوجه به این که ماهیت اصلی واردات و صادرات یکی از عوامل رشد اقتصادی و رونق بازار در جوامع مختلف می باشد، تهیه و تامین مواد اولیه و ماشین آلات برای فعالیت های صنعتی از دغدغه های اصلی رشد اقتصادی بوده و به اشتغال زایی کمک شایانی می کند.

اتاق بازرگانی

در راستای همین موضوع، اولین نهاد حامی تجارت و تجار تحت عنوان وکلای تجار در اتاق بازرگانی تشکیل شد که به نظر فعالان این بخش، این نهاد پایه و اساس فعالیت های بازرگانی است. نام این نهاد را اتاق بازرگانی می نامند. اتاق بازرگانی از بازرگانان و تجاری تشکیل می شود که با هدف پشتیبانی از امور تجارتی و حمایت از بازرگانان شکل گرفته است.

وظایف اتاق بازرگانی

و از جمله اقدامات این نهاد، صدور کارت بازرگانی و عضویت، ارائه تسهیلات، ارائه پینهادات و راه حل های مشکلات اقتصادی، خدمات مشاوره ای و غیره می توان اشاره کرد. اشخاصی که در زمینه تجاری و بازرگانی فعال هستند، می توانند با عضویت در اتاق بازرگانی از این خدمات استفاده کنند. عضویت در این نهاد برای افراد حقیقی و حقوقی قابل انجام است که هر کدام بایستی مدارک مورد نیازی که اتاق بازرگانی تعیین کرده است را تهیه و ارائه نمایند.

عضویت در اتاق بازرگانی

عضویت در اتاق بازرگانی بصورت تعهدنامه ای است که شامل چند بند در خصوص تایین صلاحیت فرد متقاضی و همچنین رعایت آنهاست. بطور کلی این تعهدنامه در شایستگی های مالی، اخلاقی و اجتماعی را در جهت پیشرفت فعالیت های تجاری و همچنین جلوگیری از بروز مشکل در این زمینه می باشد.

مدارک مورد نیاز جهت عضویت افراد حقیقی:

  • مدارک هویتی فرد متقاضی
  • فرم منشور عضویت به امضاء متقاضی
  • کارت پایان خدمت یا معافیت دائم برای آقایان
  • عکس تمام رخ از متقاضی

مدارک مورد نیاز جهت عضویت اشخاص حقوقی:

  • مدارک هویتی مدیرعامل
  • فرم منشور عضویت که به امضاء مدیرعامل یا رئیس هیئت مدیره رسیده باشد
  • روزنامه رسمی تاسیس و تغییرات شخص حقوقی
  • عکش تمام رخ از مدیرعامل
  • کارت پایان خدمات یا معافیت دائم برای آقایان
  • ارائه مدرکی که فعالیت اقتصادی شخص حقوقی را تایید نماید مانند جواز تاسیس یا پروانه بهره برداری

با ارائه مدارک مورد نیاز طبق شرایط مشخص شده، تایید شرایط فرد متقاضی منجر به الزام پرداخت حق عضویت در اتاق بازرگانی می شود. با پرداخت حق عضویت مربوطه که بطور مستقیم از طرف اتاق بازرگانی تعیین و اعلام می شود می توان گفت که مراحل عضویت در اتاق بازرگانی به اتمام رسیده و کارت مربوطه صادر و در اختیار متقاضی قرار داده می شود.

جهت دریافت مشاوره در خصوص اتاق بازرگانی و همچنین ثبت شرکت، با ما تماس بگیرید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *